ההזדמנות העסקית הגדולה של המאה ה-21 – הערים החכמות

שוק הפתרונות לערים חכמות צפוי לגדול ליותר מ-27.5 מיליארד דולר עד שנת 2023,כך על פי דוח של חברת המחקר Navigant Research. יותר ויותר משקיעים ועסקים  מחפשים את הדרך לחדור אל תוך שוק זה וליהנות מהעוגה ההולכת וגדלה של הפתרונות לערים חכמות.

קונספט הערים החכמות כולל בתוכו את הנושאים הבולטים ביותר של המאה ה-21:  גלובליזציה, טכנולוגיה וסביבה. נושאים אלו מושכים לתוך שוק הערים החכמות  חברות ענק מתחומי התשתיות, האנרגיה, התחבורה, הבנייה והטכנולוגיה. בזמן שחברות הענק מתחילות לחקור את התחום ולבנות אסטרטגיה עסקית מתאימה, סטארטאפים צעירים כבר הולכים ומפתחים טכנולוגיות פורצות שישנו את החוויה האורבנית ברחבי העולם. בהודו כבר הפנימו את קונספט העיר החכמה וממשלת הודו הכריזה על בנייה של 100 ערים חכמות חדשות אשר יוכלו לאכלס 400 מיליון הודים נוספים עד שנת 2050

חברות ההיי-טק ישראליות המעוניינות לחדור לשוק הערים החכמות בהצלחה,  צריכות הבין  ולהכיר תחילה את ארכיטקטורת המידע  של העיר החכמה. אמנם אין  עדיין הגדרה רשמית למושג "עיר חכמה", אך ניתן להגדיר עיר חכמה כעיר  אשר דואגת לשיפור השירות לתושב תוך התייעלות וחסכון במשאבים באמצעות טכנולוגיות מתקדמות. יחד עם זאת, חשוב להבין כי  עיר חכמה אינה פרויקט חד פעמי עם מטרה מוגדרת מראש ולוח זמנים מתוכנן.

עיר חכמה היא תהליך. מדובר בתהליך מורכב מאוד הכולל אינטגרציה בין מערכות שונות, אגירה של כמויות נתונים עצומות, סטנדרטיזציה ואוטומציה של תהליכי עבודה, ניתוח מידע ולבסוף הצגה ברורה של מידע המותאם אישית למשתמש. תהליך העיר החכמה מתחיל למעשה באינטגרציה של מידע רב המגיע מגופים שונים, כפי שניתן לראות בשכבת האינטגרציות שבתרשים הנ"ל:

ארכיטקטורת המידע של  העיר החכמה

ארכיטקטורת המידע של העיר החכמה

ניתן להסביר את הארכיטקטורה בצורה פשוטה על ידי בחינת הנתונים מלמטה למעלה. בשכבה הנמוכה ביותר של תהליך העיר החכמה, ניתן למצוא את שכבת האינטגרציות. בשכבת האינטגרציות מתבצעת אינטגרציה של נתונים ממקורות רבים ומגוונים, אותם ניתן לחלק לשני חלקים מרכזיים : חיישנים ויישומים.

היישומים העירוניים מתחלקים  גם הם לשני חלקים, יישומים פנימיים ויישומים חיצוניים. יישומים פנימיים הינם יישומים בשימוש פנימי של העירייה, כמו למשל מערכות התכנון של העירייה, עם תכניות העבודה השנתיות, לוחות הזמנים של הפרויקטים השונים (אותה טבלת אקסל המסבירה מתי העירייה הולכת לשפץ את המדרכה ליד הבית שלך). יישומיים פנימיים נוספים יכולים להיות מערכות רישום מקרקעין (גוש, חלקה), ניהול הרובעים העירוניים, מערכות גביית הארנונה ועוד.

היישומים החיצוניים, הם היישומים אשר אינם בשליטה של העירייה ונמצאים תחת ניהול של גורמים אחרים. לדוגמה מערכות חיזוי מזג האוויר, מערכות מודיעיניות של המשטרה/משרד הביטחון , מערכות בנקאיות וכו'. היישומים החיצוניים אמנם לא תחת שליטה וניהול של העירייה, אך הם קריטיים לניהולה השוטף של העיר.

בנוסף לאינטגרציה של יישומים פנימיים וחיצוניים, קיימת אינטגרציה גם  לחיישנים. אחד האתגרים המרכזיים היום הוא להתמודד עם כמות המידע העצומה( (Big Data, המגיעה בין היתר מחיישנים. ככל שתחום האינטרנט של הדברים הולך ומתפתח, כך ניתן למצוא יותר ויותר סוגים של חיישנים האוספים מידע עלינו ועל הסביבה שלנו. ברחבי העיר פזורים עשרות אלפי חיישנים שונים כמו מצלמות אבטחה, מכשירי GPS על האוטובוסים, ראוטרי Wi-Fi, מונים חכמים של חשמל ומים בבניינים, פחי אשפה חכמים, חיישני זיהום אויר, חיישני לחץ בצינורות המים העירוניים, חיישני נפח לחניות ועוד סוגים שונים ומשונים של חיישנים. בכדי לאסוף את כל מיליוני הביטים המגיעים בכל שנייה מכל החיישנים, יש צורך בבסיסי נתונים התומכים בהכנסה ועדכון של מיליוני רשומות בשנייה.  מבחינת העיר החכמה, המידע יכול להיקלט במסד נתונים חיצוני (מחוץ לשכבת האינטגרציה) אשר יבצע אינטגרציה למאגר הנתונים של העיר החכמה, או תקשורת ישירה בין שכבת האינטגרציה של העיר החכמה ישירות אל החיישנים.

שכבת האינטגרציה, צריכה להיות גמישה מספיק על מנת שתוכל לקלוט בקלות נתונים ממערכות שונות עם ממשקים שונים. לדוגמה אם יש מערכת אחת שכתובה ב-Java ומערכות נוספת מבוססת .Net , צריך להיות ביניהן מכניזם מסוים שיאפשר לבצע אינטגרציה ביניהן. המכניזם יכול להיות מבוסס Web Services, ניהול תורים , קריאות ישירות ל –API , אינטגרציה מבוססת קבצים ועוד פתרונות נוספים.

לאחר סיום העבודה בשכבת האינטגרציה בין היישומים והחיישנים השונים, עוברת העבודה לשכבת מאגר הנתונים. בשכבה זו אתגרים רבים כיצד ניתן לנהל כמויות עצומות של מידע, כיצד מטייבים את המידע על מנת שלא יהיה מידע לא אמין, מידע ללא שגיאות ועוד.

על שכבת מאגר הנתונים והשכבות הבאות,  בפוסט הבא בנושא הארכיטקטורה של העיר החכמה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s