הערים החכמות מגיעות לאפריקה

Image (c) africanliberty.org

Image (c) africanliberty.org

כאשר חושבים על אפריקה,  ערים חכמות הן כנראה לא הדבר הראשון שחושבים עליו. בזמן שערים רבות ברחבי העולם, כמו שטוקהולם, לונדון, הונג קונג, קופנהגן ואפילו תל אביב  שלנו כבר זכו לתואר "עיר חכמה", הערים באפריקה עדיין רחוקות מאוד מלהיות ערים חכמות. אך נראה כי מציאות זו עומדת להשתנות בקרוב. הערים האפריקניות מתחילות להגביר את קצב החדשנות ולהתחרות בערים הגלובליות הותיקות.  בזמן שערים ותיקות רבות משקיעות משאבים אדירים בתחזוקה של תשתיות מתיישנות תוך כידי התמודדות עם תקציבים מוגבלים, אפריקה מציעה את ההזדמנות להתחיל ערים חכמות חדשות – טאבולה ראסה.

חברת הייעוץ והמחקר הבין לאומית Deloitte, פרסמה לאחרונה דוח המתאר את היתרונות המרכזיים של אפריקה לאימוץ התפיסה והיישום של ערים חכמות . אלו הם ההמצאים העיקריים של הדוח:

1. תשתיות חדשות – בניגוד לערים ותיקות, כדוגמת לונדון ושטוקהולם,  באפריקה הערים צעירות וחדשות יחסית. לחלק מן הערים באפריקה אין אפילו תשתיות בסיסיות של מים וחשמל. במבט ראשון זה נשמע כמו חסרון, אך כאשר בוחנים זאת מנקודת מבט של פרויקט עיר חכמה, הרי שמדובר בהזדמנות. לערים באפריקה, קיימת ההזדמנות להתקין את הטכנולוגיה החדשה ביותר בשוק, ללא צורך לשדרג תשתיות קיימות. התקנת  תשתיות טכנולוגיות חדשות, כמו תשתית הסלולרית 5G/LTE  החדשה המאפשרת גלישה במהירויות של עד 1 GBps, שמה את אפריקה באותה זירה כמתחרה טכנולוגית שווה אל מול ארצות/ערים מובילות בעולם. תשתיות טכנולוגיות חדשות, מספקות קרש קפיצה לעסקים אשר יוכלו למנף את היכולות החדשות לפיתוח העסקים במהירות, תוך ניצול יכולות ה"ענן" להגיע לקהל הגלובלי עם תקורה מינימלית ובכך להנות מתחרות בשוק הגלובלי, אשר עד כה לא היה נגיש.

2. עליית מעמד הביניים – הגלובליזציה המתגברת והנגישות העולה לאינטרנט מובילות גורמות לאפריקנים הצעירים לראות כיצד חיים צעירים אחרים בגילם במקומות אחרים בעולם. בעקבות כך אותם צעירים אפריקנים מצפים לאותה רמת איכות חיים כבשאר העולם, תוך מרדף אחרי מענה לאותם הצרכים : בחירה של מזון ודיור, בידור ותקשורת, אופנה ולבוש ועוד. נלפי דברי מטולי נקובה, הכלכלן הראשי בבנק לפיתוח אפריקה, "מעמד הביניים הוא מנוע הצמיחה של הכלכלה."  באפריקה הצעירים מהווים את החלק הארי של האוכלוסייה עם 62% מהאוכלוסיה מתחת לגיל 25. לעומת זאת באירופה, לפי נתוני האיחוד האירופי, עד שנת 2025 יותר מ-20% מהאירופאים יהיו מעל גיל 65. אם כך, אין זה מפתיע שחברות בין לאומיות שמות עיניהם לאפריקה המתפתחת, עם לקוחות פוטנציאלים לכמה הדורות הקרובים. 

3. עיור מתגבר  – במהלך 30 השנים הקרובות כמעט כ-50% מתושבי אפריקה יחיו בערים. צעירים רבים עוברים לערים במטרה לשפר את איכות חייהם. דוגמה טובה לכך ניתן למצוא ב iHub.  בהאב החדשנות של ניירובי בירת קנייה. האב החדשנות היווה כר פורה לחדשנות עם מיטב המוחות בקניה אשר עסקו במציאת פתרונות חדשניים לבעיות. הקונספט היה הצלחה כה מסחררת שלאחר מכן הועתק לערים אחרות.

 4. תרבות של חדשנות – כל מי שטייל לאפריקה יכול ראה איך מתוך העוני, ללא משאבים ותשתיות מספקים, מצליחים עדיין תושבים רבים למצוא פתרונות חדשניים וזולים להפליא לבעיות שונות בחיי היום-יום. דוגמה טובה לכך ניתן לראות בהרצאתו של ריצ'רד טוררה, שהמציא את פתרון פשוט וזול המשתמש באנרגיית השמש להבריח את האריות מלהרוג את עדר הבקר של משפחתו.

 

 

5 קישוריות/חיבוריות –  בעבר הלא הרחוק כמעט ולא הייתה פריסה של תקשורת סלולרית ברחבי אפריקה. במהלך 5 השנים האחרונות,  שוק הטלקום באפריקה צמח בקצב מסחרר עם קצב הגידול הגבוה ביותר בעולם עבור מנויים חדשים. כיום יש חדירה של  72% בשירותי תקשורת סלולרית בקרב האוכלוסייה ברחבי אפריקה. עד שנת 2017 צפוי כי שיעור החדירה יגיע לכ-97% מהאוכלוסייה.

6. מנהיגות ממשלתית לאימוץ טכנולוגיות חדשות כגורם תומך צמיחה – מחקר של חברת הייעוץ והמחקר Deloitte מצא כי במדינות מתפתחות,  עלייה של 10% בחדירה של השימוש בתקשורת סלולארית באוכלוסייה,  מובילה לעלייה של 1.2% בתמ"ג. העלייה בתמ"ג נובעת מהפעילות הכלכלית המוגברת הנוצרת כתוצאה מהיכולות של עסקים לתקשר בצורה יעילה וזולה ויותר.

 העיור המתגבר יחד עם הנגישות המתגברת לאינטרנט, מקרבים את אפריקה במהירות לקראת אימוץ קונספט "העיר החכמה".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s