העיר החכמה לפי דור ה-Y

5element

האלמנט החמישי הוא סרט מדע בדיוני בבימויו של לוק בסון שיצא לאקרנים בשנת 1997. בסרט  המדע הבדיוני מוצגת עיר של גורדי שחקים עם הולוגרמות ופרסומות תלת מימד, רובוטים אוטומטיים שמקבלים את פני הבאים לבניין באמצעות מכוניות אוטונומיות מעופפות. למרבית הציבור כך מצטיירת בדמיון העיר החכמה – עיר מדע בדיוני עם טכנולוגיות חדשניות בכל פינה, מצלמות בכל מקום אשר עוקבות אחרי האנשים חניה אוטומטית ורכבים חשמליים.  הטכנולוגיה אומנם מזוהה עם העיר החכמה אך בנוסף לזאת העיר החכמה, היא קודם כל עיר הפועלת למען איכות חיי תושביה ומבקריה.

אנו חיים בתקופה בה ערים רבות ברחבי העולם ובישראל, עומדות בפני שינוי מהותי באופן בו הן מתנהלות ובאופן מפתיע, השינוי אינו שינוי טכנולוגי חיצוני, אלא דווקא שינוי ארגוני פנימי.  במרבית הערים בעולם ,במהלך השנים הקרובות, האנשים אשר מנהלים את הערים כלומר עובדי העיריות, ייצאו לפנסיה  ואת מקומם עומדים לתפוס צעירים בני דור ה-Y. צעירים אלו שונים מהותית באופיים, בדרכי מחשבתם ובצורת עבודתם מאשר הדור הקודם. דור ה-Y אשר הולך בקרוב לנהל את הערים ישנה אותם  ויתאימם לכישוריו ולאופיו.

הערים הגדולות בעולם מבוגרות.  אפילו העיר "הצעירה" שלנו תל אביב, עם קרוב לשליש מהתושבים בטווח הגילאים בגיל 35-18, היא עדיין עיר מבוגרת. אבל עובדי העריה שלה מבוגרים בהרבה. לעומת  לקם היחסי של תושבי תל אביב הצעירים (כמעט 50% במרכז תל אביב), גילם הממוצע של עובדי עיריית תל אביב הינו 46 ואילו וחלקם של הצעירים (גילאי 18-35) הינו 21.1%  (פער של יותר מ-10% בין חלקם היחסי של מספר התושבים הצעירים לבין  חלקו היחסי של עובדי העירייה הצעירים). המבוגרים (גילאי 55-64) לעומת זאת מהווים כ-22% מעובדי העירייה. מכאן נראה כי כוח העבודה הערוני של תל אביב הולך להשתנות באופן משמעותי במהלך 5-10השנים הבאות,  כאשר רבים מן העובדים הוותיקים יצאו לגימלאות.

בכדי לאייש את התפקידים שיתפנו, יהיה צורך בגיוס של עובדים חדשים, אשר ככל הנראה יהיו גם צעירים. כח העבודה הצעיר שנמנה על דור ה-שנמנה על דור ה-Y   שונה מהותית באופיו מהדורות הקודמים ולכן צפוי גם שינוי מהותי באופי העבודה של הערים.

השינוי במגזר העירוני מתקרב. עם 22% מעובדי העירייה בין הגילאים 55-64, נראה כי כח העבודה העירוני בתל אביב הולך להשתנות ב-5-10 השנים הבאות באופן משמעותי.  בכדי לאייש את התפקידים שיתפנו, יהיה צורך בגיוס של עובדים חדשים, אשר ככל הנראה יהיו גם צעירים נוכח.   כח העבודה הצעיר שונה מהותית באופיו מהדורות הקודמים ולכן צפוי גם שינוי מהותי באופי העבודה של הערים.

עובדי העירייה,  לפי גיל ומין (אחוזים) מתוך השנתון הסטטיסטי של תל-אביב-יפו לשנת 2013

עובדי העירייה, לפי גיל ומין (אחוזים) מתוך השנתון הסטטיסטי של תל-אביב-יפו לשנת 2013

דור ה- Y ודור ה-Z  מתאפיינים  בחיבתם לשיתוף מידע, תקשורת ברשתות חברתיות, התייעצות עם ההמונים באמצעות "מח כוורת" וחכמת ההמונים, הם שונים  מהדורות הקודמים אשר גדלו על חזקת "ידע הוא כח", קביעות במקום העבודה ופוליטיקה ארגונית.  השינוי בכח האדם ובאופיו עם ההצטרפות של הדורות הצעירים , מציב את העיריות במקום שבו לא תהיה להן ברירה אלא לשנות את צורת העבודה שלהן ולעבור מעבודה במחלקות סגורות, חסרות שקיפות ואנשים עם ידע שמור, למחלקות חוצות ארגון, מערכות מידע המאפשרות לשתף מידע בארגון, ליצור שקיפות חוצת ארגון כלפי פנים וכלפי חוץ ויצירת סביבת עבודה שבה ניתן לשתף פעולה בקלות.

לפיכך כיצד תיראה העיר החדשה לפי דור ה-Y?

– מידע זמין ונגיש – שקיפות המידע לא תתקיים רק על ידי קובץ אקסל הזמין להורדה באתר העירייה. מידע החשוב לתושבים כמו תקציב העירייה, מצב הפרוייקטים בעירייה ותוכניות העבודה לשנה החדשה יהיה זמין ופשוט להבנה.  דוגמה לכך אפשר לראות כבר ביום ביוזמה המבורכת של הסדנא לידע ציבורי, ותקציב רשויות מקומיות פתוח.

– שיתוף פעולה בזמן אמת – עובדי העירייה והתושבים יוכלו לקחת חלק בעבודה ובפעילות השוטפת של העירייה. ניתן יהיה להגיב באמצעות רשתות חברתיות על טיוטת התקציב לשנה החדשה, והעיריה תוכל להגיב בזמן אמת להערות או לחילופין לתקן ולהטמיע רעיונות הולמים.

– מעבר ממשיכת מידע לדחיפה של מידע –  תושבים יוכלו "לעקוב" אחר סעיפים החשובים להם בתקציב ולקבל התראות בזמן אמת בכל פעם שהתבצע שינוי בתקציב או בתוכנית עבודה מסוימת אשר מעניינת אותם. ניתן גם יהיה לבצע חיתוך אוטומאטי לפי מיקום גאוגרפי, כך שגם התושבים שאינם בקיאים בפרויקטים העירוניים יוכלו לקבל התראות על פרויקטים ושינויים הקרובים לאזור מגוריהם.

– פרו אקטיביות – באותו אופן, ניתן יהיה לקבל תמונה בזמן אמת של מצב הפרויקטים העירוני, פרויקטים אשר עומדים לחרוג מהזמן או התקציב ובאופן פרו-אקטיבי יהיה ניתן להתערב ולהעלות מודעות בכדי למנוע חריגות אלו שבסופו של דבר משולמות מכיסם של משלמי המסים.

– עבודה מקוונת – בכדי לתמוך במידע זמין, נגיש ובזמן אמת, העבודה חייבת להיות מקוונת. מערכות המידע העירוניות יהיו חייבות להשתדרג ולעבור בהדרגה לענן. המעבר לענן הוא שתומך בשיתוף המידע בזמן אמת שכן אין צורך להשקיע משאבים וזמן בעדכון שוטף של המידע הנמצא באינטרנט. המידע כבר נמצא שם.

המפתח לשינוי בערים הקיימות  ולהפיכתם לערים חכמות  תלוי לא רק בשדרוג הטכנולוגי של התשתיות. השינוי העיקרי צריך להיות במעבר לשיטות עבודה החדשות והשימוש בכלי עבודה ארגוניים של המאה ה-21. כלים אלו הינם מערכות המידע הארגוניות אשר יתמכו בשינוי תהליכי העבודה הקיימים ושדרוגם לתהליכי העבודה שדור ה-Y רגיל אליהם מחיי היום יום (פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, משחקים ברשת, שיתוף מסמכים ועוד). שוק מערכות המידע לשיפור שיתוף הפעולה (Productivity and Collaboration Software) הולך להשפיע מהותית על דרכי העבודה בארגונים ובין היתר גם על העיריות. ניתן לקוות שאגפי מערכות המידע בעיריות ישכילו לאמץ את הכלים המודרנים לשיפור יעילות העבודה ולשיתופי  הפעולה של המערכות הרלוונטיות, בשילוב החזון של עיר דמוקרטית שהניהול שלה שקוף לתושביה עיר שנעים וטוב לחיות בה.

תגובה אחת

  1. שמת לב לכך שחלק מהשינוי בכ"א הוא גם שינוי במאזן גברים נשים? רוב האוכלוסיה שצפויה לפרוש היא גברית ורוב האוכלוסיה הצעירה היא נשית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s