הפריצה לעיר החכמה – איך צה"ל מגן על בירת ארה"ב

Cyber Attack News Map

מבזק חדשות: קבוצת טרוריסטים פרצו למחשבי חברת החשמל בתחנת הכח רידינג . הפריצה גרמה להפסקת חשמל בכל אזור תל אביב במהלך הלילה. קבוצת טרור הסייבר, שלחה את דרישותיהם להחזרת החשמל – צ'ק של 100 מיליון דולר. יחידה צה"לית מיוחדת להגנה על תשתיות הסייבר של ישראל פועלת כעת "לכבוש" מחדש את תשתיות המחשוב של חברת החשמל ולהחזיר את החשמל לבתי התושבים.

אין צורך להיבהל – עדיין.  לפחות לעת עתה לא מדובר בתסריט אמיתי, אך בארה"ב כבר נערכים למתקפות סייבר טרור על הערים הגדולות. ממשלת ארה"ב הקימה לאחרונה את ה- CyberCity, סביבה עירונית וירטואלית, אשר תשמש להכשרת הדור הבא של של "לוחמי הסייבר", אלו יגנו על הערים הנשלטות יותר ויותר על ידי מערכות שליטה ובקרה ממוחשבות. הגישה לסביבת ה- CyberCityהוירטואלית נעשית מרחוק, אך כל  פריצה לסביבה הוירטואלית מתבטאת גם בדגם פיזי תלת מימדי של עיר בסגנון "מיני ישראל" אשר ממחיש את הפגיעה בתשתיות המחשוב. כאשר מדמים לדוגמה פריצה למערכות הרמזורים של העיר, הרמזורים בדגם הפיזי של העיר מפסיקים לתפקד וכתוצאה מכך מכוניות קטנות מתנגשות אחת בשנייה, תוך כדי יצירת כאוס שלם בעיר.

CyberCity  משתמשת במערכות מן העולם האמיתי. המערכות בהן משתמשים בכדי לדמות התקפות סייבר, הן מערכות מסוגי SCADA ו- PLCs. אלו הן מערכות סטדנרטיות בתעשייה אשר אחראיות לתפעול השוטף של מערכות תשתיתיות רבות בשימוש עירוני.  חלק גדול מן הפרוטוקולים של  מערכות ה- SCADA  וה- PLCs, לא עושים את עבודתם נאמנה מבחינת אבטחת מידע וערים רבות ברחבי העולם סובלות מנקודות חולשה הן ברמת התוכנה והן ברמת החומרה. במקרה זה לא מדובר מאיום עתידי, האיום הוא כאן ועכשיו.

וושינגטון תחת מתקפה. חוקר בשם סזר סרודו, יצא לרחובות וושינגטון בירת ארה"ב, במטרה לאתר פריצות פוטנציאליות מבלי לגרום נזק ממשי. לטענת סרודו, הבעיה העיקרית של יצרניות וספקיות הפתרונות לערים חכמות, היא החוסר בכישורי אבטחת מידע המתבטא בכך שמוצרי החברות הללו אינם בטוחים מספיק. מערכות הרמזורים מסתמנות כרגישות במיוחד לפי הסימולציות שנערכות במערכת ה- CyberCity.

ישראל – ספקית פתרונות בטחון הסייבר לערים חכמות. אמנם רוב הערים בישראל אינן חכמות עדיין, אך בישראל מפותחים פתרונות אבטחת מידע רבים להגנה מפני מתקפות סייבר טרור. לא מכבר  פורסם בוואלה כי  צה"ל בנה לאחרונה "עיר מדומה"(בדומה ל- CyberCity ) שתאפשר להתכונן לניסיון פגיעה בכלכלה, בתעבורה ואף בכור הגרעיני. עיר שחרטה על דגלה חזון של עיר חכמה, חייבת להתחיל עם הצעד החכם ביותר – הגנה על התשתיות והתושבים.

CC Image courtesy by Zach Epstein on BGR

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s