5 הגורמים להצלחה של פרויקט עיר חכמה

brookings

במהלך החמש השנים האחרונות, הקונספט של "עיר חכמה" הצית  את דמיונם של רבים, במיוחד של ראשי הערים ומנהלי חברות הטכנולוגיה ברחבי העולם. אך למרות ההתעניינות הרבה בערים חכמות, לא נראו מספיק פרויקטים מוצלחים התואמים את הציפיה הרבה הקיימת. בכדי להבין מדוע יש פער כה גדול בין הרצוי למצוי, אירחה התוכנית למדיניות עירונית במכון ברוקינגס שבוושינגטון יחד עם בית הספר למנהל עסקים בברצלונה (ESADE) סדנא בת יומיים בהשתתפות  ראשי ערים ובכירים רבים מרחבי העולם. בעקבות הסדנא פורסם דוח המסביר את הסיבות העיקריות לכישלון פרויקטי עיר חכמה. אלו הן הנקודות העיקריות של הדוח שיצא בעקבות הסדנא (ניתן גם ללחוץ כאן בכדי לקרוא את הדוח המלא):

1. חזון טכנולוגי

כיום לרוב הערים אין חזון טכנולוגי או תוכנית עבודה אסטרטגית לשילוב טכונולוגיה בעיר. המשמעות לכך היא שאין סדר עדיפויות, אין מחשבה על אינטגרציה בין מערכות שונות ואין מחשבה על ממשק אחיד ושפה משותפת – כל אלו גורמים המשפיעים על עלות, מהירות ושביעות הרצון מן המערכות הטכנולוגיות. במצב זה קיימים איים של מערכות טכנולוגיות שונות ללא קשר ביניהם. עיר חכמה, תהיה עיר אשר תצליח לבנות תוכנית עבודה וחזון טכנולוגי אשר יפרט את הטכנולוגיות שהולכות להיטמע העיר, כיצד המערכות ישתמשו אחת בשנייה ליצירה של סינרגיה ואיזה ערך מוסף יקבלו התושבים/המבקרים העיר.  עיר אשר כן השכילה לאמץ חזון שכזה היא לונדון. (קישור)

2. מנועי צמיחה כלכליים – פריון, כוללנות וחוסן

אלו הם שלושת מנועי הצמיחה והפיתוח העירוניים. פריון העבודה הינו נושא חם כיום בעיתוני הכלכלה כאשר הרעיון העיקרי העומד מאחוריו הוא היחס בין התפוקה של העובד לעלותו. בכדי להעלות את פריון העבודה, דרושים עובדים עם כישורים לתעשיות הטכנולוגיה וכאן נכנסת לתמונה העיר. בניו יורק בתחילו לבנות קמפוסים אקדמים ולבנות חממות לסטארט-אפים בכדי לקדם יזמות טכנולוגית בעיר ולהפוך את ניו יורק למוקד סטארט-אפים.

מלבד הפריון, העיר צריכה להתייחס באופן כולל לכל התושבים ולתת הזדמנות גם לשכבות החלשות לצמוח. לדוגמא  בלוס אנג'לס, נפרסה רשת אינטרנט אלחוטית הפתוחה לכולם בבבית ספר הממוקם בלב שכונת עוני. העירייה חילקה לכל התלמידים טאבלטים זאת בכדי לאפשר לתלמידים לקבל את כל התנאים המתאימים להצליח.

החוסן העירוני משתייך לנושא הקיימות העירונית. מכיוון שכיום רוב אוכלוסית העולם גרה בערים, לערים יש תפקיד קריטי בהפחתת נזקי משבר האקלים. על ידי פרויקטים של התייעלות אנרגטית, בנייה ירוקה ושימוש בתחבורה נקייה (אופניים ועד אוטובוסים חשמליים), ערים חכמות הן גם ערים ירוקות.

3. חקיקה ושינוי ארגוני

המצב הקיים כיום לא מאפשר לעיר להיות חכמה. בעיריות רבות בעולם קיימת הפרדה בין מחלקות שונות ובמקרה של עיר חכמה מדובר על טכנולוגיות שחוצות מחלקות וארגון. הערים יצטרכו לבצע שינויים ארגוניים ואף לשנות חקיקה על מנת לקדם יוזמות במהירות וביעילות. שינוי מדיניות הרכש הוא נושא קריטי לקידום טכנולוגיות, מכיוון שכיום זהו נושא מסורבל ועמוס בירוקרטיה. יוזמת בשם CityMart מנסה לעזור לערים לשנות זאת.

4. ניהול סיכונים

המבנה הפוליטי של ערים, יוצר מצב בו קיים חשש מפרויקטים עם רמת סיכון גבוהה יותר. אף ראש עיר לא ירצה שפרויקט עירוני חדשני ייראה ככישלון ועוד יותר אם מדובר מפרויקט אשר תוצאותיו ייראו רק לאחר תום הקדנציה. עיר חכמה, דורשת לנהל סיכונים באופן יותר הגיוני וקשוב לשוק, – קרי התושבים. ניהול סיכונים יחד עם הלקוח מוביל לשקיפות ופתיחות ומוכנות ל"ניסויים" טכנולוגים.  קיימות שכונות אשר פתוחות יותר לשינויים וסיכונים ומוכנות לכך כמו למשל רובע 22 בברצלונה, אשר מוגדר בתור רובע חדשני שלרוב משמש בתור המקום הראשון להטמעת מערכות חדשות. בערים נוספות בעולם ובעיקר בגרמניה ניתן לראות רובעים ללא מכוניות, אלו רובעים אשר התושבים בהם בחרו בצורת חיים מסוימת ויש להתחשב בכך כאשר מקבלים החלטות על פרויקטים.

5. שיתוף פעולה ושקיפות

פרויקטים של ערים חכמות הן פרויקטים מורכבים, חוצי ארגון ומסובכים מבחינה חברתית וטכנולוגית. על מנת להתגבר על מכשולים אלו יש צורך בשיתוף פעולה ושקיפות מול כלל בעלי העניין. האיחוד האירופי הקים משרד מיוחד לערים חכמות המאגד את כל הלקחים והתובנות מהפרויקטים השונים ברחבי אירופה בכדי לייצר מוקד ידע שיסייע לערים להטמיע פרויקטים מוצלחים.

המאה ה-21 היא המאה של הערים. הטכנולוגיות של המאה ה-21 עוזרות לערים לחסוך במשאבים, לחבר בין התושבים ולספק שיוויון הזדמנויות. אך הטכנולוגיות כשלעצמן לא מספיקות כדי להפוך את הערים לחכמות. על הערים לאמץ חזון טכנולוגי אמיץ עם היתכנות כלכלית. עם חזון טכנולוגי ומדיניות שקופה ופתוחה, נוכל לתת לטכנולוגיה לשפר לנו את איכות החיים בערים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s