מהו פרדוקס הפרטיות של העיר החכמה ואיך פחי המחזור בלונדון עוקבים אחריכם?

Charlie DeBoyace/The Diamondback

לשמירת הפרטיות תפקיד מרכזי בערים החכמות. כל עוד תושבים יפחדו מאבדן  הפרטיות שלהם, הם עלולים לפחד מטכנולוגיות חדשות המשתמשות במידע הנאסף בסביבתם.  ווים אפלרינק, סמנכ"ל פתרונות בכיר בחברת Cisco, האחראי על נושא הערים החכמות, מזהיר כי אם ערים וממשלות לא יספקו לתושבים את יכולת הבחירה לכך שיאסף מידע אודותיהם, התושבים עלולים שלא להסכים ואף להתנגד ליוזמות עתידיות של עיר חכמה.

"הזכות לפרטיות היא זכות בסיסית. אני חושב שקודם כל, צריך לתת לתושבים את הבחירה אם לשתף מידע אישי או לא. אם לא נפתור ונסדיר בצורה מסודרת וארוכת טווח את נושא אבטחת המידע והפרטיות, יותר אנשים יעדיפו שלא לקחת חלק בפרויקטים עתידיים." אומר אלפרינק לעיתון ה-Guardianהבריטי. בבריטניה, מספר רשויות מקומיות באזור לונדון כבר התקינו חיישנים ברחבי העיר בכדי ליצור עיר חכמה. החיישנים אוספים כמויות גדולות של מידע אודות חניות פנויות, שימוש בחשמל ונתונים נוספים שלאחר מכן עוברים תהליך של ניתוח מידע בכדי לצפות בעיות אפשריות מראש. לדוגמה, מידע מחיישני חניה בלונדון הראה כי מחפשי חניה נסעו במספר דרכים ספציפיות בכדי לחפש חניה במקום מסוים ובעקבות כך הרשויות בלונדון שינו את מדיניות החניה באזור .

ניצול הפרטיות ללא הסכמת התושבים יוביל למחאה. דוגמה לכך אפשר למצוא בשני מקרים של גופים מסחריים שעשו שימוש במידע פרטי ללא הסכמתם של התושבים. ברשת הקמעונאית Nordstorm שבארה"ב , חיישנים עקבו אחר התנהגות הקונים בחנות באמצעות מעקב אחר רשתות ה-Wi-Fiשהטלפונים שלהם מתחברים אליהן. בבריטניה, חברת השיווק Renew הוכרחה לסגור את תוכנית פעילות שיווקית במסגרתה הוצבו חיישנים מיוחדים בפחי מחזור ברחבי העיר אשר נועדו לניטור ומעקב אחר תנועת הולכי רגל סביב אזור פחי המחזור במטרה להציג פרסומות מתאימות אישית על גבי פח המחזור. מנכ"ל חברת השיווק טען כי תושבים יכלו לבחור שלא להיות מנוטרים, אך תושבים שאלו בתגובה כיצד הם יכולים לבחור כאשר אינם יודעים בכלל שיש אפשרות בחירה?

 הפרטיות של הזבל שלנו.  אלפרינק מעורב כבר קרוב לשבע שנים בקידום טכנולוגיות של ערים חכמות ברחבי בעולם ומביא כדוגמה את ברצלונה, שנחשבת כיום למובילה בתחום באירופה. מלבד השישמוש בטכנולוגיה כמו התקנת חיישני חניות החכמות ברחבי העיר, יש צורך במיסוי מתמרץ ומימון תומך כמו למשל הקלות במס או תשלום מופחת לתושבים שמייצרים פחות פסולת. ייצור פסולת מופחת מוביל להוזלת עלויות פינוי הפסולת ויצירת מסלולי פינוי אשפה יעילים יותר. ברוב מיכלי האשפה בברצלונה קיימים כיום חיישני נפח אשר באמצעותם ניתן לדעת בדיוק אילו פחים מלאים ולא והיכן צריך לפנות במקום לפנות אשפה בימי שלישי וחמישי באופן קבוע למרות שייתכן ואין אשפה באותם הפחים.  התייעלות במסלולי פינוי האשפה יכולה לחסוך עד 20-30% מהאנרגיה הנדרשת לטובת התהליך.

המידע שמדליק את ברצלונה. בברצלונה משתמשים בזרמי מידע וידאו בכדי להחליט על עוצמת תאורת הרחוב באזורים מסוימים, באמצעות הטכנולוגיה של חברת Cisco. על ידי הצלבה של המידע אודות כמות האנשים הנמצאת בזמן מסוים רחוב ביחד עם מידע אודות האור הטבעי הקיים (ירח מלא/עננים וכו') שולחות המערכת של Cisco הוראות למערכת תאורת הרחוב להגביר או להפחית את מידת הבהירות של נורות ה- LED בפנסי הרחוב.

לונדון הופכת במהירות לעיר חכמה. דיוויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, הודיעה לאחרונה על תמיכה בחדשנות טכנולוגית ועל הכפלת התקציב לחדשנות בתחום "האינטרנט של הדברים", הרעיון שכל הדברים יהיו מחוברים לאינטרנט, ממקרר ומזגן ועד למכוניות ובתים. אך דבר יותר חשוב מהאינטרנט של הדברים הוא המדיניות של מידע זמין ומערכת יחסים טובה ובריאה בין הרשות המקומית לבין קהילת המפתחים, או בשמם היותר סקסי "האקרים אורבנים".  מפתחים אלו הם תושבים אשר יודעים לבנות את הפתרונות לבעיות האמיתיות של התושבים עצמם ופתרונות אלו מגיעים הישר מן השטח. האתגר עם פתרונות מסוג זה הם כיצד ניתן להגדיל אותם ולתמוך בקנה מידה של מיליוני תושבים ומשתמשים וכאן חברות כמו Cisco' ו- IBM נכנסות לתמונה.  לאחרונה נערכו מפגשים בנושא האינטרנט של הדברים (IoT) ואף נחנכה חממה  ראשונה מסוגה בלונדון לטובת קידום יוזמות IoT, במטרה להפגיש בין היזמים לבין החברות הגדולות ותושבים האזור בכדי לקדם פתרונות עירוניים חכמים. נראה כי מה שהופך את העיר החכמה הם בסופו של דבר האנשים שבה שעובדים ביחד כדי למצוא פתרונות לבעיות היום היום וליצירת עיר טובה יותר.

IOT Bay

פוסטים קשורים: האיחוד האירופי משבח את העיר החכמה סנטנדר, ובלונדון נופלים מטאורים בתחנות האוטובוס | כמה אנשים מפגינים במנהטן ואיך מפות מצילות את חיי רוכבי האופניים בברוקלין‎ | הערים החכמות של אירופה מעלות הילוך והתחרות מתגברת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s