מכשול בדרך לערים החכמות. האמנם?

האם בעתיד הקרוב נחיה בערים חכמות בדומה לערים בהן צפינו בסרטי  המדע הבדיוני? כבר בסרטי המדע הבדיוני של שנות ה-60, צפינו  בבתים חכמים שכאשר נכנסים אליהם קול אדם מקדם את פני הנכנס בדברי נועם. זאת,  לצד שרשרת פעולות אשר מלוות את הכניסה לבית הבדיוני: הדלקה אוטומאטית של החימום, הכנה של אוכל מיוחד והקרנה של שיחת וידאו עם חברי משפחה בתלת מימד. למרות שרוב הבתים של היום עדיין אינם הבתים מסרטי המדע הבדיוני, נראה כי הודות לאינטרנט מתקדם וקרב לו עידן  הבתים החכמים והערים החכמות.

הטכנולוגיה כבר כאן. מבחינה טכנולוגית נראה כי רוב הטכנולוגיות כבר קיימות: רשת אינטרנט הפרוסה ברחבי הערים, חיישנים מסוגים שונים המוצבים ברחבי העיר ואוספים נתונים ומרכזי שליטה ובקרה אשר מהם מנוהלות הערים ביד רמה.  מבחינה חברתית , נראה כי תושבי הערים התרגלו במהירות למצלמות האבטחה הפרוסות וההתנגדות לטכנולוגיה מסתמנת בטווח הארוך כלא רלוונטית. מבחינה כלכלית, הרי שהכסף משחק עניין מרכזי והמערכות הטכנולוגיות עוזרות לגופים רבים לחסוך כסף מצד אחר ולהרוויח כסף לאחר.  אז מה אם כך עלול להוות מכשול?

למרות כל התחזיות המצביעות על גידול אקספוננציאלי בשוק הערים החכמות, נראה כי יש מכשול עיקרי אחד – כתובת ה-IP. האינטרנט מבוסס כולו על כתובות IP  ובמקרה של הערים החכמות והאינטרנט של הדברים (Internet of Everything), המכשול העיקרי הוא מציאת כתובות פנויות למיליארד המכשירים החדשים שיתחברו בקרוב לאינטרנט. רשת האינטרנט מבוססת כיום על גרסה 4 של פרוטוקול ה-IP (תקן IPv4) ומקובל לייצג ערך זה כארבעה מספרים עשרוניים, כל אחד בין 0 ל-255. תאורטית, שיטה זו מאפשרת  להחזיק מעל 4 מיליארד כתובות שונות  אך למרות שהמספר נכבד, כמות זו ככל הנראה לא תספיק בעתיד לכל המכשירים החדשים שיתחברו לאינטרנט. כאשר פיתחו את ה-IPv4 בתחילת שנות ה-70, אף אחד לא צפה את הצמיחה האסטרונומית של רשת האינטרנט ואפשרות של יותר מ-4 מיליארד כתובות נראתה כמעט אין סופית.

 כבר היום מחוברים לאינטרנט יותר מכשירים או "דברים" מאשר אנשים.  במקרה של בתים חכמים,  מדובר על מכשירים כמו תרמוסטט חכם הניתן לשליטה מהסמארטפון כמו זה המיוצר על ידי חברת Nest,  אשר נרכשה על ידי גוגל לאחרונה במחיר של 3.2 מיליארד דולר.  ענקיות טכנולוגיה נוספות משיקות מוצרים חדשים אשר יתחברו לאינטרנט. סמסונג מוכרת מקררים המחוברים לאינטרנט, פיליפס נורות LEDהמחוברת לאניטרנט, פאנאסוניק מוכרת מערכות מיזוג אויר והרשימה עוד ארוכה. במקרה של הערים החכמות , קיימים כבר כיום רכיבים רבים המחוברים לאינטרנט כגון מצלמות אבטחה, חיישני זיהום אויר, חיישני רעש, איכות מים, לחות ובעתיד הקרוב גם מכוניות, אופניים חשמליות, פאנלים סולארים המחווברים לרשת החכמה ועוד.

למרבה המזל (והמהנדסים המוכשרים) קיים כבר פתרון – IPv6. פרוטוקול ה- IPv6 פותח כיורש של ה- IPv4 ופרוטוקול זה מאפשר לרשום כ-340 טריליון טריליון טריליון כתובת, מספיק בשביל לתת יותר מ-100 כתובת לכל אטום בכדור הארץ. לפי התחזיות כתובות ה- IPv6יספיקו עד שנת 5,395,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000. אך למרות הצורך העולה ב-IPv6, קיימים קשיים טכניים, כלכליים וארגוניים אשר גורמים לכך שהמעבר ל-IPv6 ייעשה באיטיות, על אף הצורך העולה וגבר.

הערים החכמות של העתיד תלויות ב- IPv6 אם לפני 50 שנה,  טלפונים חכמים ורשת גלובלית של מחשבים היו נחשבים לחומר מתוך סרטי מדע בדיוני, הרי שהיום יש לנו את ההזדמנות להנות מהטכנולוגיות האלו לטובת שיפור איכות החיים. האינטרנט מאפשר לנו להפוך את הבתים לחכמים יותר ועל ידי כך לחסוך כסף רב. האינטנרט גם מאפשר לנו להפוך את הערים לבטוחות יותר, נקיות יותר ומהנות יותר עבור התושבים, עם גישה פתוחה  לחינוך ולקהילה מגובשת. די להיכנס לקהילות יישוביות כמו אבן יהודה ודומיה  וניתן במהרה היווכח שכמעט כל חיי הקהילה מתנהלים באמצעות הפייסבוק ורשת האינטרנט.

אין ספק שעל מנת שניתן יהיה בעתיד הקרוב והרחוק יותר להרחיב משמעותית את השימושים נתמכי האינטרט, יש למהר לחזק ולהרחיב את תשתית האינטרנט כך שתוכל  לתמוך בצמיחה המהירה של הרשת. ככל שחברות וממשלות ישכילו וימהרו לאמץ את ה- IPv6,  כך יטב להן בעתיד. ללא ה- IPv6 ערים חכמות ובתים חכמים וכל הקדמה שאנחנו צופים לה לא יהיו אפשריים בעתיד. ככל שארגונים ישקיעו בפיתוח ה-IPv6, כך יוכלו תושבי הערים החכמות להנות מהאינטרנט של הדברים בשנים הבאות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s