איך המדפסות התלת מימדיות עוזרות לתושבי הערים החכמות להילחם בזיהום האויר? ואילו חיישנים אמסטרדם מחלקת לתושביה?

3d printing co2stl

לגעת בבלתי נראה. הערים המודרניות מציעות לתושבים מגוון של יתרונות בתחומים של תעסוקה, חינוך, בריאות, תרבות וכו'. אך עם היתרונות מגיעים גם החסרונות של זיהום אויר, רעש, טמפרטורה (Heat Island) ועוד. הבעיה העיקרית בטיפול בחסרונות אלו היא שלא ניתן לראות אותם בקלות ולכן תושבים נוטים לשכוח ולא להתייחס לבעיות אלו. אך מה היה קורה אילו היה ניתן לראות ואף לגעת ברמות זיהום אויר שונות ברחבי העיר ? או אולי אפילו לטפס על  גבעות רעש? זה אולי נשמע קצת מוזר ולא ברור, אך זו בדיוק המטרה של ה- FABMOB.

להדפיס את הסביבה. ה- FABMOB, היא מערכת חדשנית המנטרת את הסביבה ומדפיסה הצגה מוחשית של הנתונים באמצעות מדפסת תלת מימד.השם FABMOB מגיע מצירוף המילים ( fabrication + mobility) והכוונה לייצור נייד. ה- FABMOB כוללת את ערכת ה- Smart Citizen, שהיא חלק מפרויקט מיקור המונים של ניטור מידע סביבתי. הערכה כוללת חיישנים לניטור מדדים של: זיהום אויר, טמפרטורה, רמות רעש, לחות ועוד. לאחר ניטור הנתונים, ה-FABMOB אוספת את המידע כמותי ומדפיסה המחשה של המידע על גבי אריח מיוחד בשם ATMOStags (Atmoshpere + Tags).לכל אריח יש כתובת URL ייחודית המפנה לאתר אינטרנט  בו ניתן למצוא נתונים נוספים מהחיישן הספציפי ומחיישנים הפזורים ברחבי העולם.

smartcity

חיישן ה- Smart Citizen

 

fabmob at lake 3d printing

FABMOB

העלאת מודעות לבעיות סביבתיות באמצעות טכנולוגיה. הרעיון המרכזי של ה- FABMOB הוא העלאת המודעות לזיהום האויר והסביבה באמצעות  יצירת דגם מוחשי המראה באופן ויזואלי את רמות הזיהום בהאויר בצורה של מפות תלת מימדיות על גבי אריח. את האריחים יהיה ניתן להציב ליד מקומות בהם יש זיהום גבוה או רעש ועל ידי כך להעלות מודעות לנושאים סביבתיים ולקדם דיאלוג בנושאים סביבתיים. אפשר לקוות שפרוייקטים מסוג זה יעזרו לתושבים להבין יותר טוב את הסביבה שלהם במאצעות המחשה פיזית תלת מימדית ויעודדו תושבים להפחית את זיהום האויר ולדאוג יותר לסביבתם.

הכח נמצא אצל התושבים. מערכת ה- FABMOB וחיישן ה- Smart Citizen, הם דוגמאות מצוינות כיצד אנשים פשוטים לוקחים אחריות על הסביבה שלהם ומשתפים פעולה בכדי להוביל שינוי. בזמן בו ממשלות ורשויות מתקשות להתמודד עם משברים סביבתיים, תושבים נאלצים למצוא פתרונות יצירתיים בעצמם ואף לעתים להתמודד כנגד הרשויות כמו שניתן לראות במקרה של בייג'ינג שבסין בה אזרח תבע את העירייה בגין רמות זיהום האויר הגבוהות.

אמסטרדם  – עיר של תושבים חכמים. בניגוד למצב הבעייתי בין תושבי בייג'ינג לעירייה, במחלקת "העיר החכמה" של אמסטרדם עובדים ביחד עם התושבים. לאחרנה חילקה העיריית כ-100 ערכות של חיישני SmartCitizen  במטרה ליצור רשת של חיישנים עירונית המופעלת על ידי תושבים המעוניינים לקחת חלק בניטור איכות האויר והרעש ברחבי העיר.  במסגרת הפרויקט, ייערך אירוע השקה מיוחד בו יתכנסו כל "התושבים החכמים" שילקחו חלק בפיילוט. התושבים המשתתפים יקבלו באירוע את ערכת ה- Smart Citizen אשר יצטרכו להציב על המרפסת או על אדן החלון. בעיריית אמסטרדם מצפים בעקבות הפרויקט לעלייה במעורבות התושבים וקובעי המדיניות במחשבה ובטיפול של הבעיות העירונית.

*כל התמונות מאתר FABMOB

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s