משרד התקנים הבריטי מציג את תקן הערים החכמות הראשון

CC Image courtesy by duncanh1 on Flickr

משרד התקנים הבריטי (BSI) פרסם לאחרונה את התקן הראשון ל-"ערים חכמות" בבריטניה – PAS 181:2014.

80% מהתושבים בבריטניה מתגוררים בערים. הערים הבריטיות ישנות ונאלצות להתמודד עם  עומס אוכלוסיה שהולכת וגדלה. מצב זה מעמיד את מנהלי הערים בפני אתגרי פיתוח תשתיתיים לא פשוטים. מצד אחד התבססות על התשתיות הישנות הבלתי מספיקות ומן הצד השני פיתוח תשתיות חדשות המותאמות לקצב הגידול של הערים הבריטיות וזאת בנוסף לדרישה להמשיך ולהשקיע בפיתוח כלכלי בר-קיימא. במילים אחרות אפשר לומד שעל מנת להתמודד עם התופעה של הנהירה לערים באי הבריטי קיים צורך להפכן לערים חכמות וקביעת תקן אחיד המגדיר מהי עיר החכמה.

העולם של הערים.  הערים כיום תופסות רק כ-2% משטח האדמה שבכדור הארץ, אך משמשות כבית ליותר ממחצית האוכלוסיה בעולם.  האוכלוסיה בעולם כיום מונה כ-7 מיליארד תושבים וצפויה להגיד למעל 9 מיליארד תושבים עד שנת 2050, צופים שעד אז  כ-80% מהאוכלוסיה בעולם תגור בערים.  העומס על התשתיות ושרשראות האספקה הקיימות הולך וגדל ומהווה אתגר משמעותי להמשך פיתוח בר-קיימא של הערים. הקושי מתבטא לא רק בעומס על התשתיות אלא גם קושי במענה לצרכים הכלכליים והחברתיים של תושבי הערים כגון: עומסי תנועה, מערכות הבריאות, פיתוח כלכלי ועוד. בעקבות העומס הרב על התשתיות והצורך בפיתוח כלכלי וחברתי, ערים ברחבי העולם משתמשות בטכנולוגיות מידע בכדי לנהל באופן אופטימלי את המשאבים תוך מענה לצרכיהם הכלכליים, חברתיים וסביבתיים של התושבים – ערים אלו הן הערים החכמות.

הטכנולוגיה של הערים החכמות. תשתיות דיגיטאליות ושירותים דיגיטאלים מאפשרים דרכים חדשות לניטור וניהול משאבים חברתיים ופיזיים ברחבי העיר. טכנולוגיות המידע אוספות כמויות מידע גדולות בכדי לחזות מגמות של היצע וביקוש למשאבים העירוניים המוגבלים. מידע שנשמר במסדי הנתונים של מערכות הניטור והבקרה, מאפשר לחזות לפי פרמטרים סטטיסטים היכן קיים עומס רב מדי על משאב מסוים כגון לחצים בצינורות מים, עומסי תנועה, או הצטופפות של קהל גדול במרכז העיר.  המידע נאסף באמצעות חיישנים המותקנים על גבי בניינים, כבישים ואלמנטים אחרים ברחבי העיר. המידע שנאסף מהחיישנים, מאפשר לבעלי התפקידים בעיר  לקבל החלטות המבוססות על מידע מדויק ובנוסף מאפשר להם להגיב בזמן אמת ובאופן פרו-אקטיבי לאירועים חריגים כגון פיצוץ צינור ביוב, תאונת דרכים וכו'.

התקן הבריטי לערים חכמות. בבריטניה כבר היום  יותר מ-80% מהתושבים מאכלסים את  הערים ונושא הערים החכמות קריטי להמשך הצמיחה והפיתוח שלהן. בכדי לקדם את נושא הערים החכמות, פנה משרד הכלכלה והחדשנות הבריטי אל מכון התקנים הבריטי (ה-BSI)  במטרה  לפתח תקן אחיד עבור הערים שמעוניינות להפוך לערים חכמות. התקן נועד לשמש  ככלי מרכז לגיבוש מדיניות  ובניית תוכנית עבודה אסטרטגית להפיכת עיר קיימת לעיר חכמה. התקן נועד לעזור למנהלי הערים  לפתח ולהוציא לפועל תוכנית עבודה אסטרטגית של עיר חכמה אשר תענה על צרכי העתיד של העיר. הוא  אינו משמש כנוהל מוסדר המגדיר צעד אחר צכד כיצד לבנות עיר חכמה באופן אופטימאלי , אלא מאפשר לראשי ערים ומנהלי ערים לבחור את המודל המתאים לעיר שלהם. התקן מתרכז בתהליך העבודה שמאפשר את האצתה של החדשנות הטכנולוגית בעיר, יחד עם שינוי ארגוני, במטרה לעודד פיתוח מגוון, אפקטיבי ובר-קיימא.

בעיר החכמה התושב במרכז. במטרה לגבש מדיניות מוסכמת של אסטרטגית העיר החכמה, העקרונות המנחים של התקן מתרכזים ביצירת שיתוף פעולה פורה של כל בעלי העניין בעיר: גיבוש חזון, דגש על התושב במרכז, דיגיטליזציה של העיר, שיתוף ושקיפות בדרכי הפעולה של העיר. דגש מיוחד מוקדש לנושא תהליך הרכש העירוני ועבודה מול ספקים. התקן דורש בדיקה מעמיקה של נהלי הרכש העירוניים במטרה להבטיח חוזים התואמים את רוח העיר החכמה. נהלי רכש מודרנים מודדים שירותים על פי תפוקות ביחס לעלות כמו לדוגמה כמות נצילות אופניים בפרויקט שיתוף אופניים. דגש נוסף צריך להיות על מידע זמן ושקוף אשר ספקים חיצוניים יהיו צריכים לשתף עם הציבור כמו למשל חיישנים המודדים צפיפות אוכלוסין או זיהום אויר, אשר יספקו פלטפורמה לתושבים לגשת למידע. נושא נוסף שחייב להילקח בחשבון הוא נושא הנעילה – כיצד העירייה לא מפתחת תלות מוחלטת בספק מסוים לאורך זמן.  כל הנושאים האלו מקבלים התייחסות במסגרת התקן החדש לערים החכמות שהשיק משרד התקנים הבריטי.

תקן בריטניה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s