ענקיות הטכנולוגיה עוברות לערים

CC Image courtesy by  Austin McKinley  on Wikimedia

CC Image courtesy by Austin McKinley on Wikimedia

ענקיות הטכנולוגיה עוברות לערים. בשנים האחרונות מתגברת מגמת העיור של חברות הטכנולוגיה אשר מחפשות הסטארט-אפים החדשניים הבאים שלהם במרכזי הערים הגדולות. למגמת העיור של חברות הטכנולוגיה השפעה רבה על המרקם העירוני העדין ממילא ומגמה זו גורמת להתקוממותם של תושבים רבים בערים. האורבניזציה של ההייטק גורם לזינוק בשכר הדירה הגבוה מימילא, זינוק בעלויות השכירות לעסקים ועומס תחבורתי  כמו במקרה של תחנות האוטובוס בסן פרנסיקו. 

ענקיות הטכנולוגיה הכריזו לאחרונה על בניית מתחמי ענק באזור הסיליקון הואלי על מנת לכלול את כל עובדי החברה במקום אחד. אך במקביל להרחבת המשרדים הקיימים בסיליקון ואלי ובניית מתחמי הענק העתידיים  של אפל ופייסבוק, חברת גוגל הכריזה לאחרונה על שכירת משרד נוסף במרכז סן פרנסיסקו. למשרדים החדשים יוכלו לעבור מנהנדסים שאינם מעוניינים לעבוד במטה החברה "הגוגלפלקס" במאונטיין ויו. ה-Financial Times מדווח כי גוגל מתכננת לארח במשרדיה החדשים חברות סטארט-אפ אשר תרכוש בעתיד.  מהנדסים צעירים רבים אינם מעוניינים בנסיעות הלוך ושוב למטה החברה הנמצא מחוץ לעיר ונראה כי גוגל מבינה שעבור מהנדסים אלו צריך משרדים עם מיקום אטרקטיבי במרכז העיר, קרוב לאקשן. על רקע פתיחת המשרדים החדשים של גוגל, נשמעות שמועות כי גם אפל ופייסבוק מתכננות לפתוח משרדים במרכז העיר.

גוגל עוברת לבית הדפוס. המשרדים החדשים של גוגל בסן פרנסיסקו יפעלו ממבנה אשר עד לאחרונה היה בית דפוס אשר פעל במקום במהלך ה-50 שנה האחרונות. המבנה עצמו מתאים לתעשייה, כך שייתכן שגוגל תשתמש בו אולי לייצור אבי-טיפוס של גאדג'טים חדישים. גוגל רכשה לאחרונה בסכום של 3.2 מיליארד דולר את חברת Nest Labs, אשר מייצרת גלאי עשן ותרמוסטים חכמים. כמו כן רכשה גוגל מספר חברות בתחום הרובוטיקה, כך שיש רעיונות מעניינים רבים אשר יכולים או עלולים לרקום עוד וגידים במשרדי החברה החדשים.

מיקום המשרדים העתידיים של גוגל בסן פרנסיקו
Source: Google Maps

 כיצד מאזנים בין הצרכים של חברות הטכנולוגיה מצד אחד לבין צרכיהם של תושבי הערים הסובלים מצד שני? חלק מן הרעיון במעבר למשרדים במרכזי הערים הוא להפחית את מספר הנסיעות ממרכז העיר למטה החברה. הפחתת הנסיעות במרכזי הערים אמורה להפחית את התנגדות התושבים ולהקל על העומסים בתחנות האוטובוס. אך האם מעבר המשרדים למרכזי הערים יפתור את הבעיה? או שמא עלול להחמיר אותה? מהו אם כך הפתרון היצירתי אשר יביא לאיזון בין צרכי התושבים וצרכיה של גוגל?

החשמל הירוק יציל את גוגל? לגוגל משאבים אדירים לא רק של כסף אלא גם של מידע שהיא מחזיקה. כיצד חברה אשר רוכשת טכנולוגיה חכמה לוויסות של תרמוסטים בבתים חכמים במיליארד דולר יכולה למצוא פתרון לשכר הדירה העולה בעיר? נראה שגוגל חכמה יותר ממה שנראה. גוגל משקיעה משאבים עצומים בפרויקטים של אנרגיה מתחדשת ומתכוונת שכל משרדי החברה יצרכו חשמל מ-100% מקורות אנרגיה מתחדשת כגון סולארי, ביו-גז, רוח, הידרו-אלקטרי וכו'. גוגל משקיעה בפרויקטים אלו משילוב של סיבות כלכליות ואג'נדה ירוקה שהיא מובילה. גוגל יכולה לנסות לרתום את התושבים ואת עיריית סן פרנסיסקו הידועה באג'נדה הירוקה שלה לטובת שיתוף פעולה בהשקעה באנרגיה מתחדשת בכדי לקזז את העלייה במחירי שכר הדירה עם ירידת מחיר החשמל לצרכנים.

גוגל  משקיעה מיליארדים בפרויקטים של אנרגיה מתחדשת , בעיקר בטכנולוגיה פוטו-וולטאית. הרשות להגנת הסביבה האמריקאית (ה-EPA) פרסמה לאחרונה דוח המדרג את החברות לפי כמות אספקת החשמל שהן צורכות מאנרגיה מתחדשת ומאילו מקורות.  יותר מ- 1400 חברות התנדבו עד כה לספק מידע אודות מקורות האנרגיה שהן צורכות. המידע  נגיש לציבור הרחב באתר ה-EPA. ב-EPA מקווים שפרסום הדוח,  יגרום לחברות נוספות ללכת בעקבות ענקיות הטכנולוגיה ושתיווצר תחרות על צריכה והפקת חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים.

 גוגל אשר הצטרפה לאחרונה לתוכנית הדירוג , מתייצבת במקום ה-6 עם 32% מאספקת החשמל שלה שמגיעה ממקורות אנרגיה מתחדשים. מדובר על 737 מיליון קוט"ש בשנה של אנרגיה מתחדשת.  בשבוע שעבר השקעתה של גוגל באנרגיה סולארית זכתה למקום בכותרות עם חיבורה לרשת החשמל של תחנת הכח התרמו-סולארית הגדולה בעולם. תחנת הכח מפיקה 392 מגה-וואט של חשמל נקי וישמש את גוגל  בין יתר הצרכנים.  גוגל היא האגרסיבית ביותר מחברות הטכנולוגיה בשקעה באנרגיה מתחדשת, עם השקעות בפרויקטים של אנרגיה סולארית ואנרגית רוח בשווי מיליארד דולר.  ברבעון האחרון גוגל השקיעה 2.25 מיליארד דולר בתשתיות ואנרגיה לחוות השרתים שלה וזו אחת הסיבות מדוע גוגל משקיעה במקורות אנרגיה מתחדשת ובעיקר באנרגיה סולארית.

האם ההשקעה באנרגיה ירוקה תוריד את מחירי החשמל כך שיתקזזו עם העלייה בשכר הדירה בסן פרנסיקו? קשה להאמין שזה יקרה בטווח הקצר, אך מדובר בחשיבה הוליסטית מבורכת שבסופו של דבר מפחיתה את העלויות החיצוניות של הפקת החשמל כגון טיפול בזיהום אויר, עלויות אשר מגולגלות בסופו של דבר לתושבים. המסר המרכזי העולה ממקרה זה הוא הצורך בדיאלוג מתמשך ורציני בין כלל גורמי העניין בעיר לצורך פתרון בעיות. נוכחותם של תושבים, חברות, נציגי העירייה והמגזר השלישי סביב שולחנות עגולים יכולים תמיד להפתיע לטובה ולהוביל בסופו של דבר לעיר ירוקה יותר וגם חכמה יותר.

דירוג 30 החברות הירוקות לפי צריכת החשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s