הערים החכמות מגיעות לישראל – רשמים מכנס ערים חכמות בתערוכת קלינטק 2014

לראשונה בישראל, מושב בנושא ערים חכמות. המושב נערך במסגרת כנס ה-Cleantech 2014, בו השתתפו מאות אנשים וביניהם נציגי משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות והמגזר הפרטי. את  הכנס הנחה מר דני קושמרו.

ערים חכמות הן ערים ירוקות. השר להגנת הסביבה עמיר פרץ פתח את הכנס ודיבר  על האתגרים הקיימים בישראל בתחום הסביבה כיום. הוא התייחס לאתגר שבהטמעת הבנייה הירוקה כסטדנרט. לדבריו  של השר, עלות הבנייה הירוקה כיום גבוהה בין 1%-4% מבנייה רגילה, אך חסכונית יותר בטווח הארוך.

שיתוף פעולה בין משרדי הממשלה הוא קריטי להצלחתן של הערים החכמות. מנכ"לית משרד התשתיות הלאומיות פירטה את תוצאות פרויקטיי ההתייעלות האנרגטית הכוללים בין היתר התייעלות בגופים ציבוריים, סבסוד מוצרי חשמל חדשים חסכוניים באנרגיה ועוד.

הערים החכמות של העתיד יתבססו על התפלה והשבה של מים לטובת גידולי חקלאות אורבנית. נשיא התערוכה פרופסור אבנר עדין, מהנדס, מדען, יזם ואיש חזון, עוסק במחקר וביישום פתרונות לסביבה בכלל ולמים בפרט למעלה מ-40 שנה דיבר על הצורך בניהול משק מים חכם. החל מתהליך התפלה של מים, לשימוש חוזר במים בעיקר בחקלאות. עדין הוסיף כי שינוע של מים למרחקים דורש אנרגיה רבה ולכן נראה בעתיד השבת מים מקומית לייצור מקומי של חקלאות בכלל וחקלאות אורבנית בפרט. עדין נתן כדוגמה את סינגפור כמובילה בתחום החקלאות האורבנית עם מתקני גידול מיוחדים אשר מותקנים בבניינים בתוך העיר אשר מושקים במים מושבים.

הטמעת טכנולוגיות חדשות לא יהפכו את הערים לחכמות. ראש מנהלת הערים החכמות, במשרד האנרגיה והמים, מר אדי בית הזבדי, הציג את חזון המנהלת ופעילותיה. בית הזבדי התייחס לתפקידה של העיר החכמה לא בכמות החיישנים והפיתוח הטכנולוגים המוטמעים בה, אלא ביצירה של איכות חיים גבוהה יותר לתושב תוך חסכון במשאבים,  הוא שם דגש על פיתוח כלכלי-חברתי וסביבתי.

"העיר החכמה הלכה למעשה". לבסוף התקיים מושב בנושא "יישום תפישת העיר החכמה הלכה למעשה", בהנחיית מר אלעד שביב, מנכ"ל האיגוד הישראלי לאנרגיה חכמה. בין המשתתפים במושב היו: מר אמיר פלג, יו"ר פורום SWAN, פורום של חברות רשתות-מים המבוססות מערכות-מידע ומנכ"ל ומייסד של חברת  TaKaDu, מר פיליפ ברמי – מנכ"ל שניידר אלקטריק, ד"ר אשר וטורי – מייסד חברת EcoKnowledge ועוד נציגים נוספים.

תפקיד העיר החכמה הוא מתן שירות טוב יותר. אמיר פלג ציין את תפקידה של העיר החכמה כעיר המספקת שירותים. לדבריו ערים גלובליות מתחרות כיום על חברות בין לאומיות, סטארט-אפים, אמנים ותושבים יצירתיים אשר הופכים את העיר לתוססת ומלאת חיים. תושבים של ערים ומדינות מצפים מהעירייה או הממשלה לספק להם שירות מיידי באמצעות מכשירי הסמארטפון, והרשויות מצידן מתקשות לעמוד בקצב של הטכנולוגיה.

המרחק בין חזון העיר החכמה למציאות היומיומית בישראל, הוא עדיין רחוק,  אך יש סיבה לאופטימיות. בחיפה, כבר ניתן לראות את המטרונית נוסעת ברחבי העיר בגוש דן יפעל פרויקט ה- BRT. ביבנה וברעננה פועלים פרוייקטים של פינוי פסולת באמצעות טכנולוגיה פנאומטית. ובתל אביב מתקיים פיילוט של מערכת שיתוף רכבים חשמליים ורשת WiFi נפרסה ברחבי העיר.

השלב הראשון בכל שינוי, הוא העלאת המודעות ונראה כי במקרה של ערים חכמות, ישראל עברה את שלב המודעות ומתקדמת כעת לשלב הבא של שי יוזמה ומחקר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s