חברת סיסקו מאבטחת את העיר החכמה באמצעות הקשר הישראלי

CC Image courtesy by Vera & Jean-Christophe on Flickr

CC Image courtesy by Vera & Jean-Christophe on Flickr

"בעיר העתידית, השעון המעורר שלך יצלצל 20 דקות מאוחר יותר לא בגלל ששכחת לכוון אותו אלא מכיוון שהיומן עודכן אוטומאטית  שפגישת הבוקר נדחתה. בזמן המקלחת מערכת בקרת האקלים תחמם את הבית. הרכב האוטונומי ימצא את מסלול הנסיעה האופטימלי ויכוון את עצמו למקום חניה פנוי באמצעות מידע המגיע מחיישן הנמצא בחניה פנויה סמוך למקום העבודה."  כך מתארת חברת הטכנולוגיה לפתרונות העירוניים AGT את הטכנולוגיה שתשפר את איכות החיים בערי העתיד.

חברת הטכנולוגיה הבין לאומית CISCO  וחברת הפתרונות העירוניים AGT שמרכזה בשוויץ, הודיעו השבוע על יצירת ברית אסטרטגית להטמעה של פתרונות  ערים חכמות בטכנולוגיות "האינטרנט של כל דבר" (IoE). פתרונות אלו ישנו את האופן בו ערים מנוהלות על ידי שימוש בטכנולוגיות ניתוח מידע בזמן אמת לזיהוי ומניעה מוקדמת של מפגעים עירוניים.

AGT מגיעה מעולם הביטחון ומספקת כיום מערכות אבטחה לערים רבות ברחבי העולם. השילוב של יכולות ניהול הוידאו של Cisco ביחד עם פלטפורמת החיישנים של AGT, מספק מענה לבעיות יום יומיות בערים כגון עומסי תחבורה, תשתיות החשמל והמים והביטחון האישי. הפלטפורמה של חברת AGT מאפשרת לנהל סנסורים רבים וניתוח מידע רב ומורכב כגון וידאו, מידע מרשתות חברתיות, זיהוי לוחיות רישוי, זיהוי פנים, מיקור המונים באמצעות המכשירים הניידים, אפליקציות לעובדי העירייה, מערכות ניהול מערכי פסולת ועוד.

"ערים צומחות בקצב של 10,000 אנשים נוספים כל שעה. מערכות המידע והטכנולוגיה מאפשרות לנו להפוך את האתגר הזה להזדמנות לחולל מהפכה בחיים העירוניים" אמר וים אפלרינק, סמנכ"ל לפתרונות תעשייתים וראש מחלקת הגלובליזציה ב- Cisco.

מנכ"ל חברת AGT , מתי כוכבי מוסיף: "הברית בין CISCO ו- AGT מביאה עימה ראייה הוליסטית של המגמה העירונית הכוללת צמיחה משמעותית  תוך שימוש במשאבים מוגבלים. באמצעות הברית העסקית הזו, נוכל לעזור למרכזים עירוניים וגלובליים לנצל את מלוא הפוטנציאל האדיר שלהם באמצעות מערכות אשר ימנעו תאונות ומפגעים ויהפכו את החיים העירוניים ליעילים, בטוחים ומהנים יותר."

פתרונות אלו של חברות כמו CISCO ו- AGT מעוררים דילמות בנושא הפרטיות. לצד היתרונות הברורים של ניהול יעיל יותר של המשאבים וחיזוי מגמות, עולה השאלה לגבי המחיר של אותם הפתרונות מבחינת פרטיותם של תושבי העיר.  הרעיון המרכזי של פתרונות הניהול לערים חכמות, הוא שיפור הניהול המרכזי. מערכות "חכמות" מטבען עוסקות באיסוף, שיתוף, קטלוג והקלטה של מידע. אילו המערכות החכמות היו נועדות אך ורק לניהול ולתחזוקה של תשתיות לא הייתה מתעוררת דילמה. בכדי לנהל את העיר באופן אופטימאלי, עושים שימוש בטכנולוגיה שאוספת מידע אחר דפוסי התנהגותם של התושבים. בערים כמו ברצלונה ולונדון כבר פרוסים חיישנים רבים אשר מנטרים את התנהגות התושבים, כגון חיישנים המזהים חניות פנויות, חיישני נפח בפחי אשפה וכמובן מצלמות אבטחה. חיישנים שונים אלו שולחים את המידע לשרת המרכזי בו מתבצע ניתוח של המידע לצורך הסקת מסקנות עסקיות.

מערכות הניטור אוספות מידע רב על התנהגות התושבים אשר יכול לשמש כמה מטרות:

1. מעקב ישיר –  עבור סוכנויות המודיעין/ביטחון/משטרה בכדי להילחם בפשיעה, להתארגן מול התקהלויות והפגנות, הגבלת גישה לאזורים מסוימים, זיהוי התנהגויות חריגות ותיוג אנשים אשר קיים עבור פוטנציאל לפשיעה.

2. מעקב עקיף –  לצורך שיפור היעילות ותכנון של התשתיות. שיפור תשתיות התחבורה למשל, יכולה להצדיק ניטור של הסיגנאלים שמשודרים מהטלפונים הסלולארים של אנשים בכדי לעקוב ולמפות את מסלולי התנועה שלהם ברחבי העיר ולנסות לעשות אופטימיזציה לרצף התנועה.

3. מעקב באמצעות תמריצים או עונשים – עבור הרשות/עירייה/חברה שתוכל לעודד אנשים לשנות התנהגותם באמצעות תמריצים ועונשים, כך שיתנהגו לפי הדפוס האופטימלי. לדוגמה מתן תמריצים כלכליים להפרדת פסולת ומחזורה. על ידי הצבה של חיישנים בפחי המחזור יהיה ניתן לבצע רישום של מס' הבקבוקים שכל תושב מחזר ולתגמל אותו בהתאם באופן אישי.

שאלת הפגיעה בפרטיות לטובת ההתייעלות בניהול העיר, תלווה את התהליך של המעבר לעיר החכמה. בין מעקב אחר תושבים לצורך שיפור יעילות התשתיות לבין איסוף מידע על תושבים לצורך הפקת רווחים כלכליים, הגבול הוא דק. בשני המקרים אוספים מידע, מעבדים מידע ולבסוף מפיצים מידע.

השאלה היא מי מרוויח או מי מפסיד מאיסוף המידע , הפקת המסקנות וקבלת ההחלטות- התושבים? החברות? או אולי שניהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s