מי הם התיירים הירוקים ומדוע הם הולכים לביירות?

Image courtesy of Robert Thomason /www.copenhagenmediacenter.com/

Image courtesy of Robert Thomason /www.copenhagenmediacenter.com/

שוק התיירות הירוקה בעולם צומח בקצב מהיר ומהווה הזדמנות משמעותית לערים למצב עצמן כערים ירוקות המקדמות את נושאי הקיימות והאורבניות המתחדשת וכך להגדיל את הנוכחות הבין לאומית יחד עם הערים המובילות בעולם. התיירות ה"ירוקה" גם תורמת רבות לעסקים קטנים ומקומיים ומובילה לשינוי כלכלי חיובי ברחבי העיר.

התיירות הירוקה צומחת וגדלה. לפי מחקר של קהילת התיירות האקולוגית הבין לאומית, התיירות הירוקה(האקולוגית) גדלה בקצב של 20-34% משנות ה- 90  ובשנת 2004 גדלה בקצב מהיר פי 3 מהתיירות הרגילה. אנליסטים צופים גידול במלונות ירוקים ונסיקה בתיירות לאתרי טבע – סקטור שכבר גדל בקצב של 20% בשנה.

תיירות ירוקה = תיירות כלכלית יותר לשוק המקומי. 80% מהכסף שנכנס מעסקאות הכל-כלול, אשר מציעות חברות לרוב חברות המלונאות והתעופה, הולך לחברות הבין הלאומיות. לעומת זאת,  תיירות ירוקה בדגש, על מלונות בוטיק קטנים יותר, תורמת יותר לכלכלה המקומית ע"י רכש מקומי של מוצרים ותעסוקה. 95% מהכסף שנכנס מתיירות ירוקה מגיע לכלכלה המקומית ולחברות המקומיות. התיירות הירוקה גם מאופיינת בתיירים ירוקים ו- "איכותיים" יותר, אשר ההוצאה היומית הממוצעת שלהם מגיעה ל-90$ לעומת 67$ של תיירים ממוצעים בחופשת טיולים, 62$ של חופשת חוף ו- ו54$ של חופשה בעיר.

קיים ביקוש עולמי לתיירות ירוקה.  בסקר שנערך בגרמניה למשל נמצא כי 65% (39 מיליון אנשים) מהמטיילים מצפים למצוא מקומות לינה ידידותיים לסביבה. בסקר נוסף שנערך בארה"ב, בריטניה ואוסטרליה נמצא כי 70% מתיירים המעוניינים בחופשה של שבועיים היו מוכנים לשלם 150$ יותר בכדי לשהות במלון עם אחריות סביבתית וגישה ירוקה.

ערים גלובליות ברחבי העולם השכילו להבין את הפוטנציאל הכלכלי של עיר ירוקה והן פועלות למתג עצמן כערים ירוקות הנוקטות בפעולות לצמצום הפגיעה בסביבה והתמודדות עם משבר האקלים.  מדדים כמו מדד הערים הירוקות של Siemens מדרג את הערים בעולם לפי פעולותיהן בתחומי האנרגיה, מים, תחבורה, זיהום אויר ועוד. ארגון ה- C40  כולל כ-63 ערים מסביב לעולם אשר פועלות לצמצום  הפגיעה בסביבה והארגון מהווה פלטפורמה לשיתוף ידע וקידום יוזמות משותפות ברמה הבין לאומית.  לתל אביב פוטנציאל גדול להשתלב במדד Siemens, בארגון ה- C40  ובארגונים רבים נוספים בכדי למצב עצמה כעיר ירוקה בין לאומית.

בערים מובילות ברחבי העולם כבר קיימת תיירות ירוקה. קופנהגן, הבירה הירוקה של אירופה לשנת 2014, השיקה דף בפורטל התיירות שלה המוקדש כולו לתיירות ירוקה. הדף כולל המלצות למלונות עם אחריות סביבתית, מסעדות אורגניות, סאונות אקולוגיות, המלצות לבגדים אורגנים, אפליקציה ייעודית לתיירות ירוקה ושלל פעילויות ירוקות נוספות. בברלין מתקיימים סיורים ירוקים על גבי אופניים, לשוקי איכרים ולאירועי "גינון גרילה" בו משתלטים על אזורים מוזנחים בעיר והופכים אותם לפנינות ירוקות. בסן פרנסיקו מוצעים מגוון סיורים כגון:  סיור החלוצים הירוקים המפגיש בין תיירים לחלוצים ירוקים ויזמים סביבתיים בעיר, סיור בנושא אנרגיה מתחדשת המציג יוזמות בעיר ועוד מגוון סיורים בנושאי בנייה ירוקה, מחזור ותחבורה בת-קיימא.

גם במזרח התיכון כבר אפשר לראות מודעות לנושא הסביבתי. פרוייקט משותף קהילתי-עירוני בביירות, מציג על גבי מפה אינטראקטיבית את כל הפארקים והגינות בעיר עם תיאור באנגלית ובערבית. עבור כל נקודה ירוקה בעיר מופיעים פרטים כמו מס' הספסלים בגינה , מס' העצים,  ההשפעה הסביבתית והיסטוריה על המקום.

Green Beirut Guide

לתל אביב, פוטנציאל עצום לתת מענה לביקוש העולה בתיירות ירוקה יותר, באמצעות ההון הטבעי והאנושי בה. ההון טבעי בתל אביב כולל: חופים מדהימים, פארק הירקון, פארק מדרון יפו, פארק קריית ספר , גן מאיר ועוד. ההון האנושי כולל תושבים וקבוצות המקדמים את יירוק העיר ע"י חקלאות אורבנית, אורח חיים ירוק, גינות קהילתיות, מזון אורגני ובריא, אורח חיים טבעוני, יזמות סביבתית ומערכת שיתוף אופניים רחבה.

תל אביב כבר פועלת רבות לצמצום הפגיעה בסביבה עם פעולות כמו: החלפת נורות חסכוניות ברחובות, הצבת גגות סולארים במוסדות חינוך, נטיעת כ-3000 עצים בשנה, אימוץ תקני בנייה ירוקה, הרחבת פריסת התל-אופן, תמיכה ב- 30 גינות קהילתיות ועוד.

הפוטנציאל של שוק התיירות הירוקה דורש גיבוש אסטרטגיה מיתוגית מתאימה אשר תבנה תדמית ירוקה לעיר, תפיץ את המידע על הפעילויות הירוקות ב ובסופו של דבר תמשוך את התיירים הירוקים שיתארחו בבתי מלון קטנים,  יקנו ירקות אורגניים, יסיירו בטיולי האופניים, יחברו לקהילה המקומית בהובלת שינוי ירוק ויתרמו רבות לכלכלה המקומית ולתושבי תל אביב.

קרדיט: רון אלמוג

קרדיט: רון אלמוג

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s