עשרת המגמות הבולטות בתחום הערים החכמות לשנת 2014

Image

Image courtesy of sailorr / FreeDigitalPhotos.net

שנת 2014 היא השנה של הערים החכמות. השנה ערים רבות יותר יתקדמו לקראת הפיכתן לערים חכמות. כך על  פי דו"ח אשר פירסמה חברת המחקר והייעוץ הבין לאומית IDC. הדו"ח מנתח את עשרת המגמות הצפויות  לשנת 2014 בשוק הערים החכמות. שם מצוין בין היתר, כי ערים רבות משקיעות משאבים משמעותיים בפריסה והתקנה של חיישנים ופתרונות טכנולוגים בענן בכדי לנטר ולעקוב אחר עומסי תנועה, לחצים בצנרות המים, ניצולת חשמל ותשתיות נוספות. הפתרונות הטכנולוגים נועדו על מנת לספק שירות טוב יותר לתושבי העיר וליצור יתרון תחרותי לעיר, במטרה למשוך תושבים,עסקים ותיירים.

לעסקים ולמגזר הפרטי תפקיד מכריע ביצירת העיר החכמה. שיתופי פעולה יצירתיים וחדשניים, אשר יתגברו על בעיות התקציב החסר של העיריות, יובילו לצמיחתן של ערים חכמות בסיוען של חברות הטכנולוגיה תוך יצירת אקו-סיסטם ופלטפורמה לחדשנות. תנאים אלו ישלבו את חברות הסטארט-אפ  בתהליך.  לדוגמה, חברת FSM אשר מספקת את שירות התל-אופן, מספקת מסד נתונים פתוח שמשמש סטארט-אפים לבניית  אפליקציות דוגמת ה Tel-O-Bike  באמצעותן יכולים רוכבי התל-אופן לדעת כמה אופניים פנויים יש בתחנה הקרובה ולדווח על תקלות.
השוק הפרטי מרובה ביוזמה וחדשנות והוא מאפשר  לנצל  את היוזמות הללו בכדי לשפר את השירות לתושבים תוך חסכון בעלויות התפעול.

פתרונות מבוססי ענן  יאפשרו לערים לחסוך כסף ולהתייעל במהירות. מעבר ליישומים מבוססי ענן חוסך זמן וכסף אשר עד כה הוצא בהקמה ותחזוקה של תשתיות טכנולוגיות מורכבות הכוללות חוות שרתים, רשתות, אינטגרציה והתקנה של תוכנות  וזה עוד טרם הפקת  של ערך מן המערכת.  ערים קטנות עד בינוניות ימהרו לאמץ טכנולוגיות בענן, מפני שאין להן את המשאבים להקים חוות שרתים יקרות.  הדוח של IDC צופה גידול של 11% בתקציבי מערכות המידע של הערים בשנת 2014, גידול משמעותי במונחים של תקציבי מערכות מידע. המעבר לענן  יאפשר לנבחרים ולבעלי התפקידים  להתמקד בניהול העיר, במקום בניהול הטכנולוגיה.

עשרת המגמות הצפויות  לשנת 2014 בשוק הערים החכמות לפי מחקר חברת IDC :

  1. בשנת 2014, כ- 15% מהערים בעולם יטמיעו את הקונספט של "העיר החכמה"  ויבנו לעצמן חזון ותוכנית עבודה מסודרת בנושא.
  2. עיריות רבות יבצעו פרויקטיי "עיר חכמה" אד-הוק באמצעות שימוש במערכות טכנולוגיות, אך כחלק מתוכנית עבודה כוללת ומוסדרת.
  3. הסמארטפונים ישמשו לתקשורת עם העירייה כמעט בכל נושא ואפליקציות רבות יפותחו בכדי לשפר את השירות לתושב
  4. מוקדי הבקרה והתפעול (106) יתקדמו מעיסוק בלעדי בשירות לקוחות וטיפול במפגעים לשיפור הביצועים התפעוליים של העיר וטיפול פרו-אקטיבי בתקלות
  5. מידע זמין ופתוח ימלא תפקיד משמעותי יותר בתהליך קבלת ההחלטות העירוני
  6. ערים מובילות בעולם יאמצו את קונספט המשחקיות(Gamification) בכדי לעודד מעורבות אזרחית
  7. הוצאה העולמית על ערים חכמות ו"אינטרנט של כל דבר"(פריסת חיישנים רבים)  תגדל ל- 265 מיליארד דולר בשנת 2014 בלבד.
  8. בשנת 2014, ערים חכמות יקצו כ-15-20% מתקציב מערכות המידע לפתרונות מבוססי תשתית בענן
  9. 45% מפתרונות ה- Big Data בערים  יוטמעו בכדי לשפר את הביצועים הפיננסים, הביטחוניים והתעבורתיים
  10. התחרות בשוק פתרונות הערים החכמות תגבר וניתן יהיה לראות כמות גדולה יותר של שיתופי פעולה ומיזוגים בין חברות המספקות פתרונות טכנולוגיים לערים

אך אילו מן התחזיות יתממשו ? מעניין לראות לאן יתפתחו הדברים, לאחר שבסיכום שנת 2013, IDC, דייקה ב- 70% מן התחזיות שפירסמה בתחילת השנה.

"זאת הולכת להיות שנה משמעותית לערים החכמות." ערים רבות יעברו משלב מחקר שוק  ובדיקות היתכנות לשלב ההשקעה בפרוייקטים ממוקדים וביצוע שינויים ארגוניים בכדי לקדם יוזמות של עיר חכמה." מספרת מנהלת מחלקת המחקר אסטרטגי בנושא ערים חכמות שבחברת IDC.  "אנו חוזים כי בשנת 2014 נראה שיתופי פעולה רבים בשוק הודות למאמצי חברות הטכנולוגיה בגיוס אמון ומודעות הלקוחות

ניצני קידמה זו ניתן לראות גם בערים הגדולות בישראל בקידום פרויקטים תחבורתיים, בקשר עם האזרח ובשיתוף מידע פתוח וזמין בין הרשות לתושבי העיר. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s